GASTROSKOPIE

O VYŠETŘENÍ

Jde o vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku pomocí endoskopu. Pomocí tohoto vyšetření dokáže vyšetřující lékař odhalit prakticky všechny choroby v horní části trávicí trubice. Současné přístroje jsou velmi přesné, ale zároveň pro pacienta šetrné, takže většina vyšetřovaných snáší výkon velmi dobře. Před vyšetřením u každého pacienta provádíme lokální anestezii hltanu Lidocainovým sprayem.  U malé části pacientů, kteří jsou neklidní nebo mají velké obavy z vyšetření, je možné podat do žíly tlumivý lék, který zklidní nemocného. Pacient nepociťuje negativní vjemy jako na pracovištích, kde se injekce nepodává. Pacient si musí předem zajistit doprovod z ambulance a 6 hodinové sledování druhou osobou v domácím prostředí! Po aplikaci injekce nesmí pacient řídit motorová vozidla po dobu 24 hodin! Vyšetření probíhá rychle, zpravidla trvá 5-10 minut. V některých případech je nutné odebrat vzorky ze sliznice žaludku k mikroskopickému vyšetření nebo na přítomnost bakterie Helicobacter pylori /odběr nebolí/. Vyšetřující personál před a v průběhu vyšetření informuje pacienta a průběhu výkonu, radí mu, jak v průběhu vyšetření dýchat, uklidňuje jej. Po ukončení výkonu informuje vždy vyšetřující lékař pacienta plně o nálezu při vyšetření a navíc pacient dostává v papírové podobě informace o chorobě a dietu.

PŘÍPRAVA

Zvláštní příprava na gastroskopii není nutná, je-li pacient objednán na ranní či dopolední hodinu, tak od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit, rovněž nebere žádné léky. Z ústní dutiny je nutné odstranit případnou snímatelnou zubní protézu, pearsing. Diabetici na Inzulinu si aplikují ranní dávku až po najezení, tj. po výkonu. V případě, že pacient užívá chronicky antikoagulancia /Warfarin, Pelentan/, upozorní na tuto skutečnost vyšetřujícího lékaře před vyšetřením.

K vyšetření se prosím dostavte včas. V případě, že nemůžete k vyšetření přijít, oznamte to prosím na endoskopické pracoviště.