GASTROSKOPIE

O VYŠETŘENÍ

Jde o vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku pomocí endoskopu. Pomocí tohoto vyšetření dokáže vyšetřující lékař odhalit prakticky všechny choroby v horní části trávicí trubice. Současné přístroje jsou velmi přesné, ale zároveň pro pacienta šetrné, takže většina vyšetřovaných snáší výkon velmi dobře. Před vyšetřením u každého pacienta provádíme lokální anestezii hltanu Lidocainovým sprayem.  U malé části pacientů, kteří jsou neklidní nebo mají velké obavy z vyšetření, je možné podat do žíly tlumivý lék, který zklidní nemocného. Pacient nepociťuje negativní vjemy jako na pracovištích, kde se injekce nepodává. Cena injekce je 200 Kč. Pacient si musí předem zajistit doprovod z ambulance a 6 hodinové sledování druhou osobou v domácím prostředí! Po aplikaci injekce nesmí pacient řídit motorová vozidla po dobu 24 hodin! Vyšetření probíhá rychle, zpravidla trvá 5-10 minut. V některých případech je nutné odebrat vzorky ze sliznice žaludku k mikroskopickému vyšetření nebo na přítomnost bakterie Helicobacter pylori /odběr nebolí/. Vyšetřující personál před a v průběhu vyšetření informuje pacienta a průběhu výkonu, radí mu, jak v průběhu vyšetření dýchat, uklidňuje jej. Po ukončení výkonu informuje vždy vyšetřující lékař pacienta plně o nálezu při vyšetření a navíc pacient dostává v papírové podobě informace o chorobě a dietu.

PŘÍPRAVA

Zvláštní příprava na gastroskopii není nutná, je-li pacient objednán na ranní či dopolední hodinu, tak od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit, rovněž nebere žádné léky. Z ústní dutiny je nutné odstranit případnou snímatelnou zubní protézu, pearsing. Diabetici na Inzulinu si aplikují ranní dávku až po najezení, tj. po výkonu. V případě, že pacient užívá chronicky antikoagulancia /Warfarin, Pelentan/, upozorní na tuto skutečnost vyšetřujícího lékaře před vyšetřením.

K vyšetření se prosím dostavte včas. V případě, že nemůžete k vyšetření přijít, oznamte to prosím na endoskopické pracoviště.