KOLONOSKOPIE

O VYŠETŘENÍ

Kolonoskopie nebo také koloskopie je vyšetření tlustého střeva endoskopem, kdy vyšetřující lékař přímo pozoruje sliznici tlustého střeva. Přístroj se zavádí konečníkem a poté dále do tlustého střeva. Jde o vyšetření, které je pro zjištění event. změn v tlustém střevě nenahraditelné. V naší ambulanci provádíme také kolonoskopii ve vodní imerzi. Jedná se o vodou asistovanou kolonoskopii, při které se přes kolonoskop do střeva vhání tekutina a menší množství vzduchu, kvůli lepší průchodnosti. Pacienti u tohoto typu vyšetření cítí rovněž nepříjemné nadýmání, ale v porovnání s klasickou kolonoskopií uvádějí, že jim způsobuje až o 60% menší dyskonfort. Tato bezpečná kolonoskopická technika významně snižuje dyskonfort pacientů během vyšetření, potřebu a množství podané sedace.

Rentgenologické metody nejsou zdaleka tak přesné. Na vyšetření se musí pacient dobře připravit, střevo musí být při vyšetření prázdné. Před vyšetřením nebo během něho je možné podat pacientovi nitrožilně léky proti bolesti a na zklidnění. Při podání hypnosedativ, si pacient musí předem zajistit doprovod a odvoz z ambulance a 6 hodinové sledování druhou osobou v domácím prostředí, 24 hodin po aplikaci injekce nesmí pacient řídit motorová vozidla!

Na našem pracovišti je možno podávat analgosedaci za monitorace rychlosti srdeční akce a krevního tlaku. Pacientovi je aplikována taková injekce, že pacient vyšetření téměř prospí /ne úplně!!!/ a následně si na vyšetření nepamatuje. 
V případě, že požadujete analgosedaci, je potřeba o tom personál dopředu informovat. Složení injekce určuje vyšetřující lékař před výkonem po domluvě s pacientem na podkladě celkového zdravotního stavu pacienta. Po zavedení přístroje do konečníku vidí lékař, zda je pacient dobře připraven a pokračuje ve vyšetření. V průběhu celého vyšetření je nutné, aby měl pacient uvolněnou břišní stěnu a netlačil proti přístroji. V průběhu vyšetření i po něm prosím dbejte doporučení vyšetřujícího personálu. V případě nějakého nálezu odebírá vyšetřující lékař vzorky ze sliznice tlustého střeva k mikroskopickému vyšetření /odběr nebolí/, nebo přímo odstraňuje případný polyp (jde rovněž o bezbolestný výkon).

Vyšetřující personál informuje pacienta v průběhu výkonu o nálezu ve střevě a po dokončení zákroku je každý pacient vyšetřujícím lékařem plně informován o případné diagnóze.

Vyšetření trvá 20 – 30 minut.

Je velmi vhodné, aby měl pacient s sebou doprovod a v den vyšetření si již neplánoval žádnou práci. Po vyšetření se pacient může normálně najíst. Komplikace u koloskopií jsou v současné době naprosto vzácné. Žádáme tímto všechny pacienty, aby v případě závažných chronických chorob nebo užívání léků, které ovlivňují krevní srážlivost, vždy informovali o těchto skutečnostech vyšetřujícího lékaře již před výkonem. Zatajením všech skutečností z osobní anamnézy může vést ve svém důsledku k ohrožení pacienta. .

PŘÍPRAVA

7 dní před vyšetřením

5-7 dní před vyšetřením neužívat Anopyrin, léky obsahující železo.  Léčbu Warfarin, Trombex, Plavix … upravit týden před vyšetřením po konzultaci s odborným lékařem. Pokud jste diabetik, informovat diabetologa o plánovaném vyšetření a o možné, následné úpravě léčby. Během celé přípravy pokračovat v užívání ostatních léků !!!  

6 dnů před vyšetřením

Vynechejte z jídelníčku potraviny zanechávající ve střevě hrubé zůstatky, zrna či slupky, neomezujte však příjem stravy, denně vypít 2 litry tekutin.     

Vhodné potraviny:
Polévky: vývary se zavářkou z těstovin nebo rýže
Maso: dušené a vařené
Uzeniny: šunka, šunkový salám
Přílohy: těstoviny, rýže, vařené brambory:
Mléčné výrobky: bílý jogurt, sýry
Pečivo: bílé pečivo bez kmínu a máku, vánočka bez mandlí a rozinek
Nápoje: čaj, minerálka, voda, instantní káva          

Nevhodné potraviny: tmavé maso, klobásy, ovoce, zelenina, saláty, oříšky, bramborové lupínky, mák, vločky, müsli,  marmelády, koláče,  džus, ovocné šťávy, celozrnné pečivo a těstoviny, tmavý chléb, lušteniny

1 den před vyšetřením:

Během celého dne můžete pít tekutiny: čirý bujón, nealkoholické nápoje, čaj (nápoj si můžete osladit, ale nepřidávejte si mléko!). Všechny tekutiny musí být čiré, protože nesmí obsahovat žádnou vlákninu.

Snídaně: bílé pečivo bez posypu, tekutiny /čaj, minerálka, instantní káva bez mléka/.
Oběd: polévka – čirý bujón. 

Přípravek CLENSIA ( s přípravkem Fortrans nevyšetřujeme!!! )

Balení přípravku Clensia obsahuje 8 sáčků pro jedno ošetření ( 4 sáčky A – velké + 4 sáčky B – malé). Vysypte spolu obsah 2 sáčky A a 2 sáčky B do vhodné nádoby. Přidejte 1 litr vody do nádoby s práškem a míchejte ,dokud se nerozpustí veškerý prášek . Po rozpuštění může být roztok uchován( v uzavřené nádobě ) při teplotě do 25 stupňů až do doby zahájení přípravy střev. Roztok se může uchovávat v ledničce .

Kolonoskopie od 7 – 9 hod. vypijte jeden litr roztoku večer před vyšetřením 17 – 18 hod. a druhý litr roztoku 02 -03 hod. v den vyšetření.

Kolonoskopie od 9 – 13 hod. vypijte jeden litr roztoku večer před vyšetřením 17 – 18 hod. a druhý litr roztoku 05 – 06 hod. v den vyšetření.

V průběhu pití projímavých roztoků vypijte minimálně 1 litr čirých tekutin (=tzn. ke každému litru minimálně 500 ml vody )

V den vyšetření:

NEZAPOMEŇTE, NEJEZTE ŽÁDNÉ TUHÉ JÍDLO zůstávají nalačno, tekutiny /kromě mléka, džusu a kávy/ neomezujte, pít přestaňte 2 hodiny před výkonem, léky na srdce a tlak užít 1 hod před nebo 1 hod po užití přípravku CLENSIA. Léky na cukrovku neužívejte, Inzulín a injekce Clexan, Fraxiparin ráno neaplikujte!!!

 

Na vyšetření si s sebou vezměte ručník  na přikrytí nebo je možné si v ordinaci zakoupit jednorázové kolonoskopické kraťasy za 50 Kč. Při vodou asistované kolonoskopii je vhodné si přinést tričko na převlečení.

Po podání hypnosedativ (200Kč.)/analgosedace (500Kč.) je nutné mít předem zajišten doprovod a odvoz z ambulance, DOPROVOD MUSÍ BÝT PŘÍTOMEN V ČEKÁRNĚ!!! a 6 hodinové sledování druhou osobou v domácím prostředí!!!

24 hodiny po vyšetření není možné řídit motorová vozidla!!!

Po vyšetření je možno se normálně najíst, jen nic nadýmavého. V případě, že Vám bude odstraněn při vyšetření polyp, personál Vás bude o dalším postupu informovat.