KOLONOSKOPIE

O VYŠETŘENÍ

Kolonoskopie nebo také koloskopie je vyšetření tlustého střeva endoskopem, kdy vyšetřující lékař přímo pozoruje sliznici tlustého střeva. Přístroj se zavádí konečníkem a poté dále do tlustého střeva. Jde o vyšetření, které je pro zjištění event. změn v tlustém střevě nenahraditelné. V naší ambulanci provádíme také kolonoskopii ve vodní imerzi. Jedná se o vodou asistovanou kolonoskopii, při které se přes kolonoskop do střeva vhání tekutina a menší množství vzduchu, kvůli lepší průchodnosti. Pacienti u tohoto typu vyšetření cítí rovněž nepříjemné nadýmání, ale v porovnání s klasickou kolonoskopií uvádějí, že jim způsobuje až o 60% menší dyskonfort. Tato bezpečná kolonoskopická technika významně snižuje dyskonfort pacientů během vyšetření, potřebu a množství podané sedace.

Rentgenologické metody nejsou zdaleka tak přesné. Na vyšetření se musí pacient dobře připravit, střevo musí být při vyšetření prázdné. Před vyšetřením nebo během něho je možné podat pacientovi nitrožilně léky proti bolesti a na zklidnění. Při podání hypnosedativ, si pacient musí předem zajistit doprovod a odvoz z ambulance a 6 hodinové sledování druhou osobou v domácím prostředí, 24 hodin po aplikaci injekce nesmí pacient řídit motorová vozidla!

Na našem pracovišti je možno podávat analgosedaci za monitorace rychlosti srdeční akce a krevního tlaku. Pacientovi je aplikována taková injekce, že pacient vyšetření téměř prospí /ne úplně!!!/ a následně si na vyšetření nepamatuje. 
V případě, že požadujete analgosedaci, je potřeba o tom personál dopředu informovat. Složení injekce určuje vyšetřující lékař před výkonem po domluvě s pacientem na podkladě celkového zdravotního stavu pacienta. Po zavedení přístroje do konečníku vidí lékař, zda je pacient dobře připraven a pokračuje ve vyšetření. V průběhu celého vyšetření je nutné, aby měl pacient uvolněnou břišní stěnu a netlačil proti přístroji. V průběhu vyšetření i po něm prosím dbejte doporučení vyšetřujícího personálu. V případě nějakého nálezu odebírá vyšetřující lékař vzorky ze sliznice tlustého střeva k mikroskopickému vyšetření /odběr nebolí/, nebo přímo odstraňuje případný polyp (jde rovněž o bezbolestný výkon).

Vyšetřující personál informuje pacienta v průběhu výkonu o nálezu ve střevě a po dokončení zákroku je každý pacient vyšetřujícím lékařem plně informován o případné diagnóze.

Vyšetření trvá 20 – 30 minut.

Je velmi vhodné, aby měl pacient s sebou doprovod a v den vyšetření si již neplánoval žádnou práci. Po vyšetření se pacient může normálně najíst. Komplikace u koloskopií jsou v současné době naprosto vzácné. Žádáme tímto všechny pacienty, aby v případě závažných chronických chorob nebo užívání léků, které ovlivňují krevní srážlivost, vždy informovali o těchto skutečnostech vyšetřujícího lékaře již před výkonem. Zatajením všech skutečností z osobní anamnézy může vést ve svém důsledku k ohrožení pacienta. .

PŘÍPRAVA

Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek Vašeho tlustého střeva, od jeho nejspodnější části – konečníku přes celý tračník až k dolnímu konci tenkého střeva. Díky tomu může lékař pozorovat zánětlivou tkáň, patologické výrůstky, vředy, krvácení, svalové křeče či jiné abnormality. Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být před vyšetřením Vaše střevo řádně vyprázdněné.

K tomu je nutné dodržovat určitá režimová opatření:

Pokyny před vyšetřením

V případě, že užíváte lék na „ředění krve“ -Warfarin a/nebo léky na cukrovku (včetně inzulínu), poraďte se se svým lékařem, zda je nebo není nutné tyto léky před vyšetřením vysadit.

7 dní před vyšetřením:

Vysaďte léky, které obsahují železo – Ferretab Compositum, Ferro-Folgamma, Maltofer, Sorbifer, Durules, Tardyferon (zbarvují stolici do černa, zvyšují její viskozitu a zhoršují možnost oplachu střeva).

6 dny před vyšetřením:

Vynechte potraviny, které by mohly ve střevě zanechat hrubé zbytky, zrna,slupky,ovoce,zeleninu (např. celozrnné pečivo, pečivo s mákem, skořicí, hroznové víno, kiwi, angrešt, rajčata, meloun, papriky, oříšky, kmín, neloupaná rýže, luštěniny, tmavé maso, klobásy, syrové i vařené ovoce a zelenina, saláty, bramborové lupínky, mák, vločky, müsli, marmelády, koláče, , džus s dužinou, ovocné šťávy, celozrnné těstoviny, tmavý chléb, atd.)

Vhodné potraviny jsou mléčná rýže, bílé jogurty, sýry, vejce naměkko, vařené brambory, bramborová kaše (bez slupek), rýže, do měkka uvařené těstoviny, maso dušené, vařené, pečené bez kůže, pudingy, piškoty, vánočka bez mandlí a rozinek s máslem a medem, bábovka, bílé rohlíky, housky bez posypu namazané máslem se šunkou a sýrem, bílá veka, čajové sušenky, vývary (bez zeleniny a masa, můžete přidat nudle).

3 dny před vyšetřením:

Vysaďte léky na léčbu průjmu, jako jsou Imodium, Loperon, kodeinové prášky.

1 den před vyšetřením:

Ráno můžete sníst lehkou snídani (např. čaj nebo instantní kávu bez mléka, jablečný džus, vodu, bílé nesypané pečivo). Celý den pak už nepijte kávu nebo čaj s mlékem, mléčné nápoje, ovocné džusy s dužninou, perlivé a alkoholické nápoje.
Oběd pouze čirý vývar (tzn. bez masa, bez zeleniny, bez těstovin) nebo sladký čaj.

Večer pijte již pouze tekutiny, čaj nebo neperlivé čiré nápoje (barevně zbarvené nápoje mohou znesnadnit vyšetření).

Pokud jste diabetik, nezapomeňte si častěji měřit glykémii. Dodržujte pitný režim a vypijte alespoň 2 litry tekutin.

CLENSIA

Balení přípravku Clensia obsahuje 8 sáčků pro jedno ošetření (4 sáčky A – velké
+ 4 sáčky B – malé). Vysypte spolu obsah 2 sáčků A a 2 sáčků B do vhodné nádoby. Přidejte 1 litr vody do nádoby s práškem a míchejte, dokud se nerozpustí veškerý prášek. Po rozpuštění může být roztok uchován (v uzavřené nádobě) při teplotě do 25°C, až do doby zahájení přípravy střev. Roztok se může také uchovávat v ledničce.

Kolonoskopie od 7-9 hod vypijete jeden litr roztoku večer před vyšetřením 17-18 hod a druhý litr roztoku 2-3 hod v den vyšetření
Kolonoskopie od 9-13 hod vypijete jeden litr roztoku večer před vyšetřením 17-18 hod a druhý litr roztoku 5-6 hod v den vyšetření.

Roztok vypijte v průběhu 1 až 1,5 hodiny. Snažte se vypít 250 ml každých 15-20 minut. V průběhu pití projímavých roztoků vypijte ještě minimálně 1 litr čirých tekutin (= tzn. ke každému litru projímavého roztoku minimálně 500 ml vody).

Na vyšetření se dostavte o 15 min.dříve !!!!

V den vyšetření přijďte na lačno, pití čirých tekutin ukončete 2 hod před vyšetřením! Léky na srdce a tlak užít 1 hod před nebo 1 hod po užití přípravku/projímadla. Léky na cukrovku neužívejte, Inzulín a injekce Clexan, Fraxiparin ráno neaplikujte!!!
Na vyšetření si s sebou vezměte ručník nebo je možné si v ordinaci zakoupit jednorázové kolonoskopické kraťasy za 50 kč. Při vodou asistované kolonoskopii je vhodné si přinést tričko na převlečení.

Po podání hypnosedativ (200kč)/analgosedace (500kč)je nutné mít předem zajišten doprovod a odvoz z ambulance, DOPROVOD MUSÍ BÝT PŘÍTOMEN V ČEKÁRNĚ!!! a 6 hodinové sledování druhou osobou v domácím prostředí!!!24 hodiny po vyšetření není možné řídit motorová vozidla!!!

Po vyšetření je možno se normálně najíst, jen nic nadýmavého. V případě, že Vám bude odstraněn při vyšetření polyp, personál Vás bude o dalším postupu informovat.

Kvůli častějším vodnatým stolicím může kůže kolem konečníku zčervenat a být bolestivá. Ochránit ji můžete aplikací ochranného krému/masti (např. Bepanthen krém, Infadolan mast, Sudocrem).

Pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, nemusí být kvůli přípravě střeva dostatečně účinné. Následujících 7 dní se doporučuje používat i bariérovou metodu antikoncepce (prezervativ). Ohledně užívání dalších léků se poraďte
s lékařem nebo lékárníkem.

Dodržíte-li přesně pokyny přípravy

  • Vaše střevo bude čisté
  • Střevo je pro lékaře přehledné a snadněji nalezne i malé polypy, které mohou znamenat předstupeň zhoubného nádoru
  • Lékař může polypy hned odstranit
    Nemusíte přípravu či celé vyšetření v krátké době opakovat

Nedodržíte-li přesně pokyny přípravy

  • Vaše střevo nebude čisté
  • Lékař nevidí vše a může tak přehlédnout některé změny ve Vašem tlustém střevě
  • Existuje riziko, že budete muset přípravu i kolonoskopii v krátké době opakovat
  • Průběh kolonoskopie se může prodloužit.

Zlepšení tolerability:

  • Užití nízkoobjemového laxativa a dělený režim přípravy Vychlazení roztoku
  • Pití laxativa brčkem
  • Ochucení citrónem

 

Časté otázky:

Mám onemocnní srdce/ledvin a lékař mi doporučil omezit příjem tekutin.
Příprava střeva před kolonoskopií nezatěžuje srdečně-cévní systém ani ledviny*, přesto se obraťte na svého ošetřujícího lékaře, zda není nutné přípravnou dietu před kolonoskopií upravit. *Výjimku tvoří případy, kdy pacient trpí srdečním selháváním (NYHA III – IV), případně má velice omezenou funkci ledvin. U těchto skupin pacientů je potřebná příprava na kolonoskopii pod lékařským dohledem.

Mám diabetes a bojím se, že budu mít hypoglykémii.
Možná budete muset upravit dávky svých léků, které užíváte k léčbě cukrovky. Pokud si nejste jisti nebo máte obavy s užíváním svých léků na cukrovku, obraťte se na svého diabetologa. Je lepší si naplánovat vyšetření na dopolední hodiny, abyste mohli pokračovat v užívání Vašich léků co nejdříve. Den před vyšetřením si měřte glykémii před každým jídlem, před spaním a kdykoli budete pociťovat příznaky vysoké nebo nízké hladiny cukru v krvi. I ve Vašem případě je nutné jíst bezezbytkovou stravu, aby následně došlo k dostatečnému vyprázdnění střeva. Sledujte obsah sacharidů
v potravinách/tekutinách, které konzumujete.

Které léky si můžu vzít?
Běžnou a dlouhodobou medikaci (léky na tlak, cholesterol…) nevysazovat.