Pálení žáhy - pyróza

Pálení žáhy je typická pálivá bolest za hrudní kostí, která není vyvolána zvýšenou fyzickou aktivitou.

Tento nepříjemný pocit za hrudní kostí je projevem refluxní nemoci jícnu, která se považuje za jedno z nejčastějších onemocnění zažívacího traktu. Ojedinělá epizoda pálení žáhy se vyskytuje téměř u každého a nevyžaduje žádnou léčbu, jen úpravu stravovacích návyků. Pokud přetrvávají občasné epizody, i když vyloučíme známé příčiny, jako konzumace mastných jídel, alkohol, kouření, konzumaci kofeinu, je to důvod navštívit gastroenterologa, který zváží další vyšetřovací postup.

Co je to refluxní nemoc jícnu?

Refluxní nemoc jícnu – GERD je onemocnění vyvolané jícnovým refluxem. Reflux je definován jako spontánní přesun žaludečního obsahu do jícnu a bývá přirozeným jevem. Za chorobný se považuje až tehdy, pokud obtíže neustupují ani po významné úpravě životosprávy, nebo se objeví jiné příznaky, které by laik jen těžko spojoval s refluxem, například chronický kašel, pocit cizího tělesa v krku, zvýšená kazivost chrupu, chrapot, nebo často se opakující záněty hrdla či hlasivek.

Je refluxní nemoc jícnu nebezpečná?

Na tuto otázku není jednoduchá odpověď, záleží na délce trvání onemocnění a intenzitě změn na sliznicích. Nejnebezpečnější změnou v důsledku pálení žáhy je změna sliznice na takzvaný Barrettův jícen, který je považován za prekancerózu, což je tak změněná sliznice, že se v ní vyskytuje rakovina častěji, než ve zdravé sliznici. Je nutné vědět, že při správném sledování a léčbě dokážeme v současné době rizika spojená s tímto onemocněním téměř 100% odvrátit. Naopak při zanedbání se může postupně změnit na adenokarcinom horní části žaludku. Pálení žáhy proto nelze podceňovat a je jej třeba léčit včas. Při dlouhodobém přehlížení obtíží se setkáváme s nepříjemnou komplikací zjizvení jícnu, které se postupně projevuje pocitem horšího polykání, následně váznutí sousta v jícnu a někdy až bolestivým polykáním. Všechny tyto projevy onemocnění patří do rukou odborníka tedy gastroenterologa, který stanový léčbu a také případnou potřebu kontrol.

Jak se onemocnění diagnostikuje a monitoruje?

Nejdostupnější a nejčastější metodou vyšetření Refluxní nemoci jícnu – GERDu je gastroskopie. Jedná se o bezbolestné vyšetření, kdy přes ústní dutinu, po lokální anestezii hrdla, zavádíme přístroj do horní části zažívacího traktu.

Jak tedy postupovat když nás trápí pálení žáhy?

Nejdůležitější je vyloučit nebo snížit příjem mastných a kořeněných jídel, bonbonů a čokolády. Významnou roli má i omezení příjmu některých druhů zeleniny, zejména česneku, cibule, papriky, rajčat nebo produktů z nich jako například kečupů, čalamád a podobně. U výrobků z kynutého těsta neznáme přesně mechanismus působení zvýšené kyselosti žaludku, ale ze zkušenosti víme, že už den staré pečivo a chleba tyto obtíže nezpůsobují. Mnoho literárních zdrojů doporučuje i redukci citrusových plodů. Po úpravě Vašeho jídelníčku by jste měli v horizontu 14 dnů až jednoho měsíce pociťovat úplný ústup pálení žáhy, pokud k tomu nedojde je nutné navštívit gastroenterologickou ambulanci , kde se posoudí, jak postupovat v další léčbě.

Autorem textu je MUDr. Peter Slezák

Nezapomínejte na prevenci

Mám zájem o preventivní prohlídku